Nezaradené

Ako naučiť deti hodiny? Pomôžte si hrou…

Skúsili sme doma hru Koľko je hodín?

O čom to je

Cieľom hry je nastaviť ručičky podľa hracích kartičiek. Kartičky sú obojstranné. Z jednej strany sú hodiny písané číslami az druhej strany je kontrolný obrázok ciferníka s nastavenými hodinami podľa digitálneho času. 

S mladšími deťmi, v našom prípade 4-ročným, sme hrali najjednoduchšiu obtiažnosť – červenú (kartičky majú farbou označené rôzne obtiažnosti). Môžete si tak vyberať obtiažnosť hry a tiež hrať aj deťmi, ktoré sú rôzne staré. Tak sme to robili aj my. Starší syn si bral ťažšie kartičky. 

Tá najjednoduchšia úroveň (červená), učí poznávať čas po hodinách, ďalšie po polhodinách, potom sú štvrťhodiny, 5 minút a nakoniec po minútach.

 

 

Ako sme hrali

Najskôr som si hodiny (ciferníky prezreli). Každý má iný vzhľad O hodinách a čase sme sa rozprávali – každé číslo znamená hodinu a tiež sme si hovorili, čo v nejakú dobu robíme, aby si to deti osviežili konkrétne časy.

Mladším sme vysvetlili, že malá ručička skáče z jedného čísla na druhé každú hodinu a že veľká ručička obieha celé kolo počas celej hodiny. Pokiaľ mladšie deti počítajú určite do napr. 5, tak vysvetlite ako my pohyb ručičky od 1 do 5.

Potom sme sa dohovorili s ktorými farebnými kartami hráme, zamiešali ich a dali digitálnym časom hore do krabičky na karty. Každý si vybral hodiny a najstarší hráč začína. Tak som začala ja. Vytiahla som zhora kartu z krabičky a položila som, aby jej každý uvidel digitálny čas.

Všetci sme si nastavili ryčičky na hodinách podľa času, ktorý je na karte. Potom sme každý položil svoje hodiny na stôl. Ja som otočila kartičku, ktorú som vytiahla hodinami hore a každý sme si skontrolovali, či máme ručičky nastavené správne. Podľa toho sa potom rozdeľujú body, ktoré sa zapíšu do bločku, ktorý je súčasťou hry. 

Kto prvý nazbiera 25 bodov, vyhráva.

Jedno kolo trvá krátko, takže deti udržia pozornosť.

Hra má podľa návodu aj  ďalšie varianty:

1)  Hra na rýchlosť
Hrá sa to rovnako, najrýchlejší hráč nastaví čas podľa karty. A keď to má, musí urobiť zvuk podľa svojich hodín (napr. tik tak, crrrr, alebo kuku). Výška bodov sa potom prideľuje podľa toho, kto bol najrýchlejší a mal hodiny správne.

2)  Hra pre jedného

Hru môže hrať aj jeden hráč. Dieťa si vytiahne 4 karty a nastaví podľa nich čas na hodinách. Postupne si s rodičmi alebo samo skontroluje, či to má správne. či to urobil správne.

Hra nás baví a body ani nepočítame. Dôležitá je zábava a že sa pritom niečo deti naučia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *